Forum - Generelt
 
         
Oprettet af Poul Erik Weidick den 29-06-2017
P-skive til motorcykler
Der er utrolig mange, der skriver om P-skiver til motorcykler. Og der er mange forskellige meninger. Ikke engang landets offentlige myndigheder og sågar FDM er enige.

Jeg har siden marts dyrket spørgsmålet, lavet en undersøgelse, der omfatter landets 98 kommuner, forespurgt Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen og nu har jeg fået endegyldigt svar fra Vejdirektoratet:

NEJ - Motorcykler skal IKKE anvende P-skive og de må gerne parkeres på steder, hvor der er tidsbegrænsetparkering, men ikke krav om betaling.

Jeg stillede Vejdirektoratet følgende spørgsmål:

1: Er motorcykler omfattet af parkeringsskivebekendtgørelsen?

2: Skal motorcykler anvende parkeringsskive ved parkering, hvor der tidsbegrænset parkering, men ikke krav om betaling?

3: Må motorcykler parkere på steder, hvor der er tidsbegrænset parkering, men ikke krav om betaling?

4: Kan kommuner selv beslutte om motorcykler er omfattet af parkeringsskivebekendtgørelsen, hvilke regler, der gælder for parkering af motorcykler og hvorledes skal det i givet fald bekendtgøres?

Vejdirektoratet har i dag kvitteret for min omfangsrige undersøgelse af kommunernes praksis på området og sendt følgende svar:

1: Motorcykler er ikke omfattet af parkeringsskivebekendtgørelsen.

2: Motorcykler skal ikke anvende parkeringsskive ved parkering på steder, hvor der er tidsbegrænset parkering.

3: Motorcykler er ikke afskåret fra at kunne parkere på steder, hvor der er tidsbegrænset parkering.

4: Kommuner kan ikke selv bestemme om motorcykler skal være omfattet af parkeringsbekendtgørelsen, men kommuner kan med hjemmel i Færdselslovens § 92, stk. 1, nr. 1, med samtykke fra politiet, fastsætte bestemmelser om parkering og standsning – herunder regler som specifikt retter sig motorcykler. Sådanne regler skal som udgangspunkt tilkendegives ved autoriseret afmærkning (typisk tavler og afmærkning på vejen), men kan også offentliggøres i en kommunal parkeringsbekendtgørelse, hvis reglen alene udvider det område, hvor der lovligt kan parkeres eller standses.

Jeg har lagt links til redegørelse og Vejdirektoratets svar.

De bedste hilsner

Poul Erik


Følgende link er tilknytte dette indlæg:
http://www.weidick.dk/Skal%20motorcykler%20bruge%20parkeringsskive.pdf
http://www.weidick.dk/Besvarelse_VD.jpg
 
 
 Svar
 
Besvaret af Jens Christensen den 30-06-2017
Hvad betyder det så i forholdt til København, hvor man elektronisk skal betale også for motorcykler? Mig bekendt er det ikke skiltet
 
Besvaret af Poul Erik Weidick den 30-06-2017
Kære Jens Christian

Den problematik jeg beskriver har ikke noget med betalingen at gøre.
Den handler alene om de steder, hvor man IKKE skal betale men skal bruge parkeringsskive. Nogen kommuner har krævet, at motorcykler anvendte parkeringsskive når de parkerede på steder hvor det var gratis, men der var tidsbegrænsning.

Det er nu fastslået, at motorcykler IKKE skal anvende parkeringsskive. Men de skal naturligvis stadig overholde tidsbegrænsningen og hvis der skal betales, så gælder det også for motorcykler. Betalingen klarer man de fleste steder med en app.
 
Besvaret af Henning Egholk den 09-08-2017
Betaling for P i Cph: Den store fordel vi førhen havde hvor MC'en kunne smides hvor der var plads er ovre! Nu skal P bås anvendes og taksten er som en bil. Endnu engang lykkes det for myndighederne at genere to-hjulere. Og ja App eller automaten med indtastning af reg.nr. kan benyttes.
 
Besvaret af Jens Christensen den 13-08-2017
Håber jeg kan tolke det sådan at man også er fritaget på de P pladser som er overvåget af private parkeringsfirmaer. Jeg har i torsdags, i Randers, fået en bøde for at parkere uden P skive og parkeringsfirmaet siger at jeg ikke må parker uden P skive, når der på skiltet står P skive påbudt.
 
Besvaret af Poul Erik Weidick den 13-08-2017
Kære Jens

Det kan du desværre ikke konkludere.

Jeg har været meget omhyggelig med at understrege, at min redegørelse alene vedrører parkering på offentligt område og IKKE hos de private parkeringsaktører. Det fremgår også af FDM’s side om parkeringsregler for motorcykler at de kan lave egne regler.

De private parkeringsaktører er nogle snøbler og kan i realiteten lave de underligste regler, hvilket de jo også gør. Hvis de på pladserne tydeligt anfører, at der kun må holde bolchestribede motorcykler, så er det en gældende aftale man har accepteret, hvis man holder der.

Hos ONE-PARK er de dog så fornuftige, at de følger de offentlige regler og derfor IKKE kræver P-skive hos motorcykler. TAK FOR DET ONE-PARK.

Jeg har kontaktet en af de private parkeringsaktørers brancheforeninger for at overtale dem til at hele parkeringsbranchen følger de offentlige regler, men det er de ikke tilbøjelige til. Det går jo ud over deres indtjening.

Jeg kan supplere med, at FDM - efter at Vejdirektoratet har været så venlige at præcisere, at motorcykler IKKE skal anvende P-skive - har tilkendegivet, at: “ det er FDM's holdning, at hvis der på en privat parkeringsplads er tidsbegrænset parkering med krav om P-skive, så må man følge de almindelige principper i P-skivebekendtgørelsen, medmindre der er skiltet positivt med andet.
Det betyder i denne sammenhæng, at med mindre der positivt er skiltet med det modsatte, så behøver en MC ikke anvende P-skive på en privat plads. “

FDM præciserer dog, at det er deres vurdering af juraen, men da der ikke foreligger nogen dom på området, kan man ikke vide sig sikker.

Nu har du jo fået en bøde, som du kan gå i retten med…. Spørgsmålet er om FDM er villige til at tage en prøvesag. (Hvis du altså er medlem.)

Du kan evt. kontakte mig direkte, hvis du vil gå videre med det.

Bedste hilsner

Poul Erik

 
Besvaret af Dennis Hansen den 16-08-2017
Hvordan forventer de private selskaber dog man skal montere en P-skive på en mc, det er jo ikke alle der har vindskærm at montere den på, derud over kan forbipasserende jo stille den som de lyster.
Men flot arbejde af dig :-)
 
Besvaret af Peter Skov den 04-09-2017
" Dennis,

Det er også meget diskuteret i tyskland.
Denne kan vist løse det, men der står jo ogte i betingelsene at skiven skal være i forruden, så man kan sikkert sagtes få en bøde, selv om man prøver at have en p-skive.

Følgende link er tilknytte dette indlæg:
https://www.fehse.org/parkscheibe/
 
Besvaret af Poul Erik Weidick den 03-10-2017
Kære Peter

Du har faktisk fat i noget af det rigtige. Hvis man antager, at de private parkeringspladser blot kan skrive "P-skive" og så ved "alle" hvordan man skal bruge den, så er "alle" jo nødt til at slå op i parkeringsskivebekendtgørelsen for at se reglerne.
Og der står bl.a. at den skal monteres i forruden og der er såmænd også en tegning. Den skal være udformet som en urskive og have en viser. Og der er mange andre regler.

Så langt så godt.

De private parkeringsselskaber har altså antaget den offentlige parkeringsskivebekendtgørelses definition og ved at henvise til den, må de derfor også antage de iboende præmisser, altså at den IKKE gælder for motorcykler.
Det kan de så komme ud over ved at skrive positivt og tydeligt, at motorcykler altså også skal bruge P-skive.

Jeg ved, at der er en sag på vej, hvor netop dette spørgsmål skal vurderes af retten.
 
         

 
Søgning
 
Søg i følgende emne: Generelt
 
BMW MC Klub Danmark     Medlem Kontakt
         
 
BMW Race Marshall
 
Ansvar
Cookies
Ophavsret
Privatlivspolitik
Log ind og få fuld funktionalitet ...
Log ind
Glemt adgangskode?
 
 Formanden
 Kassereren
 Medlemsbladet KI
 Webmaster
 
 22 10 11 35
 Kim Pedersen, formand
         
 
Adgang for medlemmer
 
Udfyld medlemsnummer og adgangkode

Glemt adgangskode?

 
Glemt adgangskode
 
Udfyld dit medlemsnummer,
så sender vi din adgangskode.
 
Glemt adgangskode